Transport FTL (Full Truck Load)
W przypadku transportów całopojazdowych FTL klient otrzymuje maksymalną przestrzeń ładunkową, czyli w skrócie cały pojazd do swej wyłącznej dyspozycji. W praktyce takie rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku nie tylko fizycznie dużych ładunków, ale też w przypadku transportu towarów spożywczych czy wymagających bardzo szybkiej dostawy. Przy opcji FTL trasa przejazdu jest ustalana według zaleceń zleceniodawcy.
Transport LTL (Less Truck Load)
Transport LTL polega na tym, że dostępna w samochodzie ciężarowym lub naczepie przestrzeń dzielona jest pomiędzy różnych nadawców, którzy płacą jedynie za przewóz swoich towarów. Taki transport drobnicowy jest lepszym i tańszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych ładunków i różnych adresów dostawy.
Różnice między transportem FTL i LTL
W przypadku transportu LTL warto pamiętać, że przewoźnik musi mieć więcej czasu na skompletowanie takiej ilości towarów na danej trasie, aby zapełnić przestrzeń ładunkową pojazdu, tym bardziej, że często towary trzeba odebrać od różnych klientów. W dodatku, towary jednego zleceniodawcy, z wielu powodów mogą znajdować się w kilku miejscach. Czasami zachodzi też konieczność dokonania dodatkowych przeładunków, które wpływają na czas realizacji usługi transportu.
Wybór najlepszego rozwiązania transportowego
Wybór najlepszego rozwiązania transportowego Bez względu na to, czy zleceniodawca wybierze opcję transportu FTL czy LTL, zawsze powinien decydować się na rzetelnego przewoźnika dysponującego odpowiednimi pojazdami, najlepiej dostosowanymi do przewozu określonych towarów. Musimy pamiętać, że często typ zabudowy wynajętego przez zleceniodawcę pojazdu ograniczać może załadunek czy wyładunek z boku lub z tyłu pojazdu.

Podsumowanie

Końcowy wniosek jest jeden. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z transportem FTL lub LTL, warto wybierać takiego przewoźnika, który jest wyspecjalizowany w działaniach w określonym regionie lub na trasach, które zleceniodawcę interesują.
Szukaj